F Klavyenin Mucidi Hayatını Kaybetti.

F Klavyenin Mucidi Hayatını Kaybetti.

Kategori - Teknoloji Haberleri
905
0

F klavyenin mucidi, Uluslararası Bilgi İşlem ve İletişim Federasyonu (INTERSTENO) Türkiye Temsilciliği Onursal Başkanı Dr. İhsan Sıtkı Yener (91), vefat etti.

Intersteno Türk Grubu Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, F klavye duayeni Yener’in 91 yaşında Hakk’ın rAhmetine kavuştuğu ifade edildi.

Yener’in cenazesinin, pazar günü ikindi vakti Şişli Camisi’nde kılınacak cenaze namazının sonrasında Ayazağa Mezarlığı’nda toprağa verileceği aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

İhsan Yener
İhsan Yener

“İhsan Yener hocamız, kendisini F klavyeye adamış, binlerce öğrenci, yüzlerce muallim ve onlarca dünya şampiyonu yetiştirmiştir. 1955 yılında Türk dili ve alfabesine İdeal olan F klavyeyi buluş ederek, klavyenin on parmakla, bakmadan bilimsel olarak kullanılması metodunu geliştirmiş ve Türkiye’ye hediye etmiştir. Hocamız, yazım teknolojileri alanında dünyadaki en büyük meslek kuruluşu olan ve Birleşmiş Milletler içeriğinde etkinlik işaret eden INTERSTENO’ya 5 Mayıs 1957 tarihinde Türkiye’nin katılımını sağlamış ve yıllarca bu kuruluşun Türkiye Temsilciliğini / Merkez Komitesi Üyeliğini ileri sürmüştür. İhsan Yener, daha sonra bu kuruluşun Onursal Başkanlığına atanmıştır.

91 yıllık ömrünü F klavyeye ve on parmakla bakmadan bilimsel yazma metoduna adamış kıymetli İhsan Yener hocamızın vefatı, yetiştirdiği bizleri derinden sarsmış olup bütün camiamıza, kederli ailesine ve Türk Milletine başsağlığı dileriz. Allah rAhmet eylesin, mekanı cennet olsun.”

Hoşunuza Gidebilir

TeamSpeak3 Mobil Apk

  TeamSpeak3 Android Full Apk İndir, kişiler arasında